Kraniosakrální terapie

Zájem o kraniosakrální systém vznikl u Dr. John Upledgera (autor knihy Ty a tvůj skrytý lékař a spoluautor knihy Kraniosakrální terapie), jak sám popisuje, díky náhodě. Během operace v roce 1971, kdy v průběhu chirurgického zákroku asistoval neurochirurgovi, měl držet nehybně durální membránu dvěma kleštěmi. To se mu však nepodařilo. Navíc si všiml, že pohyb durální membrány je rytmický s frekvencí asi osmkrát za minutu a že tento pohyb není závislý na srdečním ani dechovém rytmu pacienta. Ze zvědavosti začal pátrat v literatuře a zjistil, že před ním se touto problematikou zabývali William G. Sutherland a Frederick Becker. Oba předložili svůj vlastní model vysvětlující kraniosakrální pohyb.

Kraniosakrální systém zahrnuje mozkomíšní pleny s kostěnými strukturami, ke kterým se upínají; ostatní nekostěné pojivové tkáně; mozkomíšní mok a struktury, které mají vztah k produkci, resorpci a složení mozkomíšního moku. Vztahuje se na rozpínavost tekutiny mozku a míchy z lebky přes páteř až ke kosti křížové. Je úzce spjat, ovlivňuje a je ovlivňován systémem nervovým, svalovým, kosterním, cévním, lymfatickým, žláz s vnitřní sekrecí, respiračním.

Kraniosakrální rytmus vzniká neustálou produkcí a resorpcí mozkomíšního moku. Kraniosakrální rytmus může být palpován na celém těle a jeho charakter na různých místech těla ukazuje, kde se nachází omezení a kde systém funguje normálně. Upledger na základě svých několikaletých pozorování a experimentů vyvinul kraniosakrální terapii.
Metoda unwinding (rozmotávání) pomáhá zpracovat trauma na úrovni těla i emocí. Dochází ke znovuprožití traumatizující situace a tím k jejímu zpracování. Unwinding je možné provádět lokální (na jednotlivých orgánech a končetinách) nebo celého těla.
Kraniosakrální terapie probíhá v poloze vleže na lůžku v pohodlném oblečení. Během terapie se provádí velmi jemné (zhruba 10-15 minutové) přítlaky na určitých částech těla. Zavedením tzv.nulových bodů v rytmu kraniosakrálního systému se aktivují svépomocné síly organizmu a dochází k uvolnění těla a mysli. Jemný tlak na kosti a tkáně umožňuje nejjemnější srovnání pohyblivosti kostí a uvolnění mozkových a míšních blan. Po odstranění bloků v kraniosakrálním systému dochází k odeznění nebo zmírnění zdravotních problémů souvisejících se sníženou flexibilitou systému.

Kraniosakrální terapie je vhodná při následujících zdravotních problémech :
- symptomů vegetativního nervového systému s jeho vlivem na koordinaci
- bolesti hlavy, migrény, závratě
- bolesti krční páteře, zad a kloubů
- stres, napětí, přetížení
- křečovité stavy
- snížená imunita
- nespavost
- symptomů po úrazech
- potíže čelistního kloubu
- poruchy učení a koncentrace
- některé ušní a oční obtíže
- zpracování emocionálních traumat

Navštivte mou masérnu v Opavě, kde se kraniosakrální terapii věnuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one